Przebieg cyklu miesięcznego u kobiet

Co to jest miesiączka?

Miesiączka jest kilkudniowym comiesięcznym okresem krwawienia z dróg rodnych, wywołane wydalaniem przez pochwę elementów błony śluzowej jamy macicy. Obecnie pierwsze cykle miesięczne pojawiają się znacznie wcześniej, niż miało to miejsce kilka pokoleń wcześniej. Odpowiedzialne są za to hormony powszechnie spotykane w mięsie, nabiale, środkach chemicznych. Z aktualnych badań wynika, że pierwsze miesiączki pojawiają się średnio w 12,5 roku, a dwa pokolenia wcześniej granica tego procesu postawiona była średnio w 15 roku życia. Cyklem miesięcznym kobiety zarządza układ podwzgórze-przysadka. Podwzgórze wysyła do przysadki mózgowej sygnał, inicjujący produkcję dwóch niezbędnych dla prawidłowego procesu menstruacji hormonów: FSH i LH, które wpływają nie tylko na sposób funkcjonowania układu rodnego, ale również całego organizmu kobiety, wraz z jej samopoczuciem. Za sprawą hormonu FSH w jajniku wzrasta pęcherzyk Graafa, a także komórka jajowa. Ten proces trwa średnio około dwóch tygodni. Jednocześnie w jajnikach dochodzi do zwiększonej produkcji estrogenów, prowadzących do zwiększenia grubości ścianek macicy, przygotowując się w ten sposób do potencjalnego zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej. Pęknięcie pęcherzyka Graafa skutkuje wydostaniem się z niego komórki jajowej, która jajowodem zmierza w kierunku macicy. Hormon LH zamienia pęknięty pęcherzyk Graafa, w ciałko żółte, wydzielające progesteron, którego działanie prowadzi do wzrostu błony śluzowej macicy. Gdy nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, wraz z błoną śluzową zostaje wydalona przez pochwę. Następstwem tego procesu jest pękanie drobnych naczynek krwionośnych wokół błony śluzowej (endometrium). Wydalenie z organizmu endometrium określane jest przez medycynę jako menstruacja.

Długość trwania cyklu miesiączkowego

Standardowy cykl miesięczny trwa średnio 25 dni, rozpiętość cyklu od 26 do 32 dni uważa się w ginekologii za często występujące odstępstwa od normy. Na ten okres od 3 do 7 dni przypada na opisane powyżej krwawienie miesięczne. Krwawienie jest z reguły najbardziej obfite na początku okresu, im bliżej końca, tym jego ilość się zmniejsza. Przyjmuje się, że miesiączka powoduje utratę około 100 ml krwi, kobieta powinna ponadto zwracać szczegółową uwagę czy wydzielina pochwowa nie zawiera skrzepów, niewskazane jest również pojawianie się jasnej krwi. Te problemy jak również zbyt obfite miesiączki należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem, ponieważ mogą być przyczyną takich dolegliwości jak: stany zapalne, mięsaki macicy czy zmianami nowotworowymi. Zbyt obfita miesiączka prowadzi w wielu przypadkach do anemii, ponieważ organizm wraz z utratą znacznych ilości krwi, pozbywa się cennego dla jego prawidłowego funkcjonowania żelaza. Jeżeli miesiączka przedłuża się powyżej siedmiu dniu, wówczas również niezbędna jest konsultacja ginekologiczna.

Nieregularne i regularne cykle miesiączkowe

Nieregularne cykle miesięczne zdarzają się najczęściej u kobiet w trakcie dwóch pierwszych lat po tak zwanym menarche, czyli pierwszym cyklu i nie są w żadnym wypadku powodem do niepokoju. Takie nieregularne i zmienne miesiączki pojawiają się ponadto na kilka lat przed zbliżającą się menopauzą. Regularne cykle zaczynają występować w końcowej fazie pokwitania i są ostatecznym dowodem, iż dziewczynka stała się kobietą i jest w pełni gotowa do wydania na świat potomstwa. Dla kobiety regularne cykle miesięczne pozytywnie wpływają na jej świadomość seksualną i zrównoważone zdrowie psychiczne.

http://www.myob.pl/co-jest-miesiaczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *