Co to są soczewki multifokalne?

Coraz więcej osób z wadami wzroku, zwłaszcza tych w wieku dojrzałym czy też podeszłym, decyduje się na zakup nowoczesnych soczewek multifokalnych. W związku z powyższą sytuacją warto zadać sobie pytanie, na czym polega przewaga tego rodzaj soczewek nad ich tradycyjnymi odpowiednikami. Okazuje się bowiem, że soczewki multifokalne posiadają szereg atutów, których nie znajdziemy w klasycznych szkłach kontaktowych.

Podstawową cechą, jaka wyróżnia ten typ soczewek kontaktowych, jest ich unikatowa zdolność do różnicowania stopnia korekcji widzianego przez oko obrazu w zależności od określonych obszarów na powierzchni soczewki. Aby osiągnąć taki efekt, wprowadzono pewne różnice w budowie soczewki, która odróżniają ją od konwencjonalnych szkieł kontaktowych. W przeważającej większość przypadków występujące na rynku soczewki multifokalne umożliwiają wyraźne widzenie obiektów blisko umiejscowionych poprzez patrzenie w jej dolną część. Z kolei górna część soczewki odpowiedzialna jest za usprawnione postrzeganie przedmiotów położonych w oddali. Do korygowania tak zwanego widzenia pośredniego, które odnosi się do obiektów usytuowanych w odległościach pośrednich w stosunku do narządu wzroku, służy natomiast kanał pośredni, umiejscowiony w centralnej części szkła kontaktowego.

Tym, co zdecydowanie odróżnia soczewki multifokalne od klasycznych szkieł kontaktowych progresywnych, są wyjątkowo łagodne przejścia między poszczególnymi strefami na powierzchni soczewki. W efekcie znacznej poprawie ulega komfort codziennego widzenia, co bywa szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy szybko przenosimy wzrok z obiektów znacznie oddalonych na te umiejscowione bardzo blisko, jak chociażby ekran telefonu komórkowego czy też tarcza zegarka na nadgarstku. Brak wyraźnych linii dzielących powierzchnię soczewkę na strefy o zróżnicowanej mocy korekcyjnej odpowiada również za większą wygodę podczas codziennego, wielogodzinnego ich noszenia.

Dla kogo przede wszystkim przeznaczone są soczewki multifokalne? Z pewnością nie są one niezbędne dla osób zmagających się z krótko- czy też dalekowzrocznością, gdyż posiadają one zdolności korygowania zarówno widzenia bliży, jak i dali. Ten rodzaj soczewek powstał z myślą głównie o osobach w wieku dojrzałym i podeszłym, które zmagają się ze schorzeniem o nazwie prezbiopia. Dolegliwość ta – zwana również starczowzrocznością – nie dotyka już wyłącznie seniorów, ale coraz częściej pojawia się także u osób znacznie młodszych. Obecnie coraz częściej notuje się początki występowania prezbiopii nawet u osób około czterdziestego roku życia.

Głównym problemem, z jakim zmagają się osoby ze starczowzrocznością, jest znaczne pogorszenie widzenia przedmiotów usytuowanych bardzo blisko narządu wzroku. Objawia się ono podczas takich codziennych czynności jak czytanie drobnego druku w gazecie czy też obsługa telefonu komórkowego. Dolegliwość ta bardzo doskwiera szczególnie osobom, które na co dzień wykonują pracę zawodową związana z koniecznością obsługi komputera bądź kasy fiskalnej. Częsta wykorzystywany trik, jakim jest trzymanie telefonu bądź książki na długości wyciągniętej ręki, nie przynosi przy prezbiopii znacznej ulgi, a dodatkowo przyczynia się do nasilenia bólów pleców i nieprzyjemnego drętwienia ramion. Kluczem do poprawy komfortu codziennego funkcjonowania w takiej sytuacji są właśnie odpowiednio dobrane soczewki multifokalne.

Jeśli podejrzewamy, że sami zmagamy się ze starczowzrocznością, bądź dotknęła ona naszych bliskich, niezwłocznie wybierzmy się do specjalisty, który pomoże nam w doborze wysokiej klasy soczewek multifokalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *