Czynniki powodujące choroby przyzębia.

Dbałość o zachowanie higieny w obrębie jamie ustnej, to nie tylko troska o czyste zęby i ładny uśmiech. Mało kto zdaje sobie sprawę, że choroby dziąseł i przyzębia mogą spowodować ogólnoustrojowe problemy zdrowotne – nasilić cukrzycę, przyspieszyć rozwój miażdżycy czy spowodować poronienie u kobiet w ciąży.

Bakterie w jamie ustnej

Bakterie w jamie ustnej to zupełnie oczywista i naturalna sprawa. Środowisko bakteryjne wytwarza się już od pierwszych dni życia i aseptyczna jama ustna noworodka szybko przekształca się w miejsce zamieszkiwane przez około 600 gatunków różnych bakterii. Bakterie żyjące w jamie ustnej stają się niebezpieczne właściwie dopiero wtedy, gdy wskutek na przykład antybiotykoterapii zostanie zaburzona równowaga biologiczna w naszych ustach.

Listerine na bakterie beztlenowe w jamie ustnej

Chorobliwe namnożenie się bakterii beztlenowych powoduje często choroby przyzębia oraz halitozę – czyli nieświeży oddech. Namnażające się bakterie tworzą płytkę nazębną, która przyrastając warstwowo powoduje osadzenie się bardzo niekorzystnego dla zębów i dziąseł kamienia nazębnego. Nieusuwany kamień nazębny wiąże się zawsze ze zmianami chorobowymi w obrębie dziąseł, objawiającymi się w zaczerwienieniu, obrzęku i ich krwawieniu. Zapalenie dziąseł prowadzi do obniżania się ich linii, odsłaniania szyjek zębowych, a w ostateczności to zmniejszenia stabilności zębów w szczęce i ich rozchwiania.

Bakterie beztlenowe w jamie ustnej wpływają na rozkład białek i uwalnianie się lotnych związków siarki: siarkowodoru, merkaptanu metylu i siarczku dwumetylowego. Wzmożona produkcja tych związków odbywa się szczególnie w kieszonkach i szczelinach dziąsłowych, na grzbiecie języka i fałdach błony śluzowej policzków, powodując wydobywający się szczególnie z tych miejsc nieprzyjemny, trupi zapach. Dolegliwość ta, zwana halitozą, wymaga usunięcia czynnika chorobotwórczego, czyli zaniedbań w kwestii higieny jamy ustnej.

Próchnica zębów jest chorobą, która ma miejsce przy działaniu takich czynników jak: bakterie i cukry, jest to proces zachodzący w czasie na zębach podatnych na tę dolegliwość. Ta bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba polega na demineralizacji substancji nieorganicznych poprzez działanie kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów.

Choroby dziąseł i przyzębia sprawiają ból, dyskomfort i powodują widoczne wady estetyczne. Dodatkowo odsłonięte kanaliki zębinowe często prowadzą do odczuwania nadwrażliwości zębów na zmianę temperatury, cukry lub inne czynniki chemiczne.

Profilaktyka chorób jamy ustnej polega głównie na edukacji prozdrowotnej, na dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, regularnym myciu zębów, płukaniu jamy ustnej specjalnymi preparatami, systematycznemu używaniu nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Listerin płyn do płukania

Więcej znajdź na: www.listerine.pl/goodtoknow/disease

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *