Konsekwencje noszenia niewygodnego obuwia

Noszenie niedopasowanego obuwia, nierównomiernie rozłożenie ciężaru ciała na stopie oraz nieprawidłowy chód mogą doprowadzić do powstania odcisków. To szpecące, nierzadko bolesne zgrubienia na stopach, które w ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Odcisk na stopie to nic innego, jak narastający wskutek nacisku naskórek, nie złuszczający się a obumierający i tworzący narośle. Odciski na stopach można podzielić na dwie grupy: modzele oraz nagniotki.

Rozwiązanie na odciski na stopach

Sposób na odciski

Modzele są dość miękkie i nie mają wyraźnych granic, cechuje je żółtawa barwa i raczej płaska konstrukcja. Najczęściej pojawiają się na delikatnych, kobiecych stopach, które ich właścicielka katuje wielogodzinnym noszeniem wysokich obcasów. Zdarza się, iż odciski pojawiają się także u osób otyłych i nieprawidłowo się poruszających. Z początku modzel nie jest bolesny, jednak w miarę upływu czasu i bez zmiany butów na wygodniejsze zaczyna nieprzyjemnie piec przy każdym kroku.

Plastry na odciski

Nagniotki są zdecydowanie mniejsze i twarde, pojawiają się z reguły na palcach. Bezpośrednią przyczyną ich powstania jest obuwie zbyt ciasne i źle dopasowane, szczególnie to na wysokim obcasie. Jeżeli już się pojawią, to same nie znikną – należy zastosować specjalne plastry na odciski, by pozbyć się tych mało estetycznych zmian. Odcisk na palcu, dokładnie tak samo jak omawiany wcześniej modzel, może okazać się bolesny. Twardy naskórek narasta, a zbyt ciasne obuwie jeszcze bardziej wgniata go w zdrową skórę. Przy każdym kroku korzeń nagniotka wbija się coraz bardziej w ciało, przez co odczuwany jest piekący ból. Im dłużej dana osoba chodzi w niewygodnych butach, tym bardziej ból staje się nie do zniesienia.

Wbrew pozorom leczenie odcisków może okazać się naprawdę kłopotliwe. Zdarza się, iż nawet plastry nie wystarczają i konieczna okazuje się operacja – na przykład w sytuacji, gdy stan zapalny jest tak bardzo rozwinięty, że ból praktycznie uniemożliwia chodzenie. Zdecydowanie lepiej jest zastosować profilaktykę i podczas kupowania butów kierować się przede wszystkim ich wygodą, a nie stawiać wyłącznie na wygląd. Dobrze jest unikać zbyt ciasnych skarpet oraz rajstop, a w przypadku pojawienia się choćby niewielkiego nagniotka należy szybko go osłonić i zastosować specjalne preparaty zmiękczające. Istotna jest także regularna pielęgnacja stóp przy pomocy specjalnych kremów nawilżających. Nie tylko pomogą one w walce z odciskami, ale także zapobiegną pękaniu naskórka na piętach i zapewnią zdrowy, piękny wygląd skóry.

Dowiedz się więcej: https://www.compeed.pl/content/compeed%C2%AE-plastry-na-odciski-mi%C4%99dzy-palcami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *